Предмет: английский язык Класс: 9 умк «Счастливый английский ру»



Дата07.06.2018
Размер77.1 Kb.
ТипУрок
Гудкова Ирина Алексеевна,

учитель английского языка

МБОУ «СОШ №2» п. Адамовка

Оренбургской области.



Предмет: английский язык

Класс: 9

УМК «Счастливый английский. ру»/”Happy English.ru” для 9 класса,

К.И.Кауфман, М.Ю. Кауфман, Обнинск, Титул, 2008г.

Уровень обучения: базовый

Тема уроков: Проект “ Нью-Йорк “

Общее количество часов, отведенное на изучение темы:19

Место уроков в системе уроков по теме: Раздел 1 « Привет, Америка!», уроки 12-13.

Тип урока:  Урок обобщения и систематизации знаний.

Продолжительность: 2 урока - 90 минут.

Цель урока: развитие коммуникативной компетенции на английском языке, умения пользоваться современными информационными технологиями, развитие желания и умения самостоятельного изучения и обобщения материала в процессе выполнения проекта, приобщение к культуре страны, говорящей на английском языке.

Задачи урока:

Обучающие:

 Систематизировать, обобщать и закреплять пройденный материал.

 Создать условия для формирования навыка устной речи по теме Нью-Йорк.

Воспитательные:

 Содействовать воспитанию уважительного отношения к культуре и истории страны изучаемого языка.

 Формировать положительные черты характера, активность, умение выслушать собеседника, уважать мнение других.

Развивающие:

Организация учебного процесса как речемыслительного поиска, в котором идет развитие творческой деятельности, памяти, воображения, способности логически излагать, работать в группах и самостоятельно.



Планируемые результаты:

Предметные:

Развитие устной речи, систематизация полученных знаний и составление собственных высказываний на их основе.



Личностные:

Формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию; формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.



Метапредметные:

 Уметь выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.

 Уметь работать в группе, находить общее решение.

Средства технического и методического обеспечения урока:

Компьютер, проектор, УМК «Счастливый английский.ру /Happy English.ru для 9 класса, К.И. Кауфман, М.Ю. Кауфман, Обнинск: Титул, 2008г., презентация в программе Power Point.



План урока:

I.Организационный момент.

Teacher: Good morning, children. I’m glad to see you. How are you today? The theme of our lesson is New York and our trip will be to this city (Slides1-4).Today we have an unusual lesson: a lesson- project and we are going to summarize your knowledge about New York.

II. Фонетическая разминка:

Teacher: You’ve already known about the famous sights of New York. Let’s remember the places of New York. Let’s repeat the words (Slide5). Look at the slides and name these attractions of New York (Slides 6-8).

III. Речевая разминка:

Teacher: Let’s check what you remember about New York. Look at the photos (Slides9-21) and answer the questions (Slide22).

  1. Where is New York situated?

  2. How many boroughs are there in New York. What are they?

  3. What is the city famous for?

  4. What is the most famous symbol of America?

  5. How can you see the Statue of Liberty?

  6. What is the highest building in New York?

  7. When did it become the tallest building?

  8. What happened in September 2001?

  9. What is the cheapest and fastest way to see New York?

  10. Who build Rockefeller Center?

  11. What kind of restaurant is Carnegie Deli?

  12. Can you try Russian food there?

IV. Основная часть урока:

Teacher: You have divided into groups and prepared projects on different topics using the information from the first unit. Everybody should listen attentively to the speakers to be able to do a quiz at the end of the lesson. So the first group begins, please. Tell us about New York. Give some basic information (name of the city; population; its size; position in the country; the atmosphere).

Учащиеся первой группы представляют проект, подготовленный дома, сопровождая его презентацией.



Teacher: Thank you for your project. So you’ve heard some information about New York. Have you got any questions?

Учащиеся задают вопросы.



Teacher: Let’s listen to the second group. Tell us about Manhattan. It is the heart of New York.

Учащиеся второй группы представляют проект. По ходу проекта используется презентация.



Teacher: Thank you for your project. The third project is about the most interesting sights of

New York. Use the words and expressions (slide23):

The most fascinating part of the city is…
The most interesting building is...
It was a fantastic experience to...
I was greatly impressed by...
The most amazing place was...

Учащиеся третьей группы представляют проект. По ходу проекта используется презентация.



Teacher: Thank you for your project. The fourth group will tell us about American food and the most famous restaurants in America.

Учащиеся представляют проект, подготовленный дома, сопровождая его презентацией.



Teacher: Thank you. I’m so pleased with your projects. They were very interesting and lovely.

I think each project is perfectly done. You’ve got excellent marks.

And now let’s do a quiz and see how attentive you were while listening to each other.

Look at the screen and do the quiz. Choose right answers (Slides24-26).

Учащиеся выполняют тест.

Now children, check your neighbors’ works. Look at the screen and check answers (Slide 27). (Взаимопроверка)

Give marks to your neighbors (slide 28).

V. Заключительный этап:

Рефлексия учебной деятельности:

Teacher: Our lesson is over. I want you to show your attitude to our lesson. Whose project was the best? What did you learn during this lesson? What did you like best of all about New York?

VI. Домашнее задание. (Slide 29)

Teacher: At home you’ll write a composition “The most interesting sight in New York”.

Приложение 1.

New York Quiz

1. The city of New York is made up of ______ boroughs?

a) Seven

b) Five

c) Four

2. The largest art museum in the Western Hemisphere is located in NYC, what is its name?

a) Metropolitan Museum of Art

b) Solomon R. Guggenheim Museum

c) Museum of Modern Art

3. One of the great bridges into Manhattan was designed by John Roebling with Gothic arches, and opened in 1883, it is the ________________?

a) Manhattan Bridge

b) Brooklyn Bridge

c) George Washington Bridge

4. If you want to see a famous musical you should go to …

a) Fifth Avenue

b) Chicago

c) Broadway

5. Who designed the Guggenheim Museum?

a) Frank Lloyd Wright

b) Oliver Cromwell

c) John D. Rockefeller

6. What is Broadway famous for?

a) Cinemas

b) Theatres

c) Shopping centers

7. The Statue of Liberty used to

a) Welcome the presidents of the USA

b) Show the way to the ships

c) Welcome immigrants to the USA

8. Where is New York situated?

a) On the River Thames

b) On the River Hudson

c) On the Potomac River

9. What is Rockefeller Center Famous for?

a) Beautiful statues

b) Christmas trees

c) Famous theatres

10. What is the nickname of New York City?

a) American Pie

b) Big Ben

c) Big Apple

11. Manhattan's East and West Sides are primarily divided by which street?

a) Fifth Avenue

b) Drive Park Avenue

c) 42nd Street

12. Which of these bridges connects Manhattan with Queens?

a) Third Avenue Bridge

b) 59th Street Bridge

с) Madison Avenue Bridge

13. When was the World Trade Center in New York attacked and destroyed?

a) 11 September 2001

b) 11 November 2001

c) 9 November 2001

14. New York’s financial centre is…

a)Wall Street

b) Broadway 

c) Madison Avenue 

15. Name the famous New York City building whose construction was completed in 1931.

a) World Trade Center

b) Rockefeller Center

c) Empire State Building

Answers:


1. b) Five. The boroughs are: Staten Island, the Bronx, Queens, Brooklyn and Manhattan.

2. a) Metropolitan Museum of Art.

3. b )The Brooklyn Bridge.

4. c) Broadway

5. a) Frank Lloyd Wright

6. b) theatres

7. c) welcome immigrants to the USA

8. b) on the River Hudson

9. b) Christmas trees

10.c) Big Apple

11. a) Fifth Avenue.

12. b) The 59th Street Bridge.

13. a) 11 September 2001.

14. a) Wall Street.

15. c) The Empire State Building.
Источники информации

К.И. Кауфман, М.Ю. Кауфман Английский язык: Счастливый английский.ру/ Happy English.ru: Учебник англ. яз. для 9 кл. общеобраз. учрежд. - Обнинск: Титул, 2008г.

http://www.championstamp.com

edufuture.biz›index.php?title=Английский…9_класс

http://aeterna.qip.ru/test/view/68525/

new york.pptx

http://aeterna.qip.ru/test/view/68525/

http://www.ourgames.ru/igra/Za-pokupkami-v-Niu- Iork.html? campaignmedium=casualpromo &campaignelement=thumb2&campaignname=gamepromotion

http://www.tourister.ru/world/america/united-states/city/new_york_city



http://aeterna.qip.ru/tests/cat/%D0%BD%D1%8C%D1%8E-D0%B9%D0%BE%D1%80%D0%BA/

http://school.xvatit.com



Поделитесь с Вашими друзьями:


База данных защищена авторским правом ©grazit.ru 2019
обратиться к администрации

войти | регистрация
    Главная страница


загрузить материал